Wigilia wraz ze swoimi obrzędami należy do najbardziej popularnych i uroczystych świat w roku. Świąteczne tradycje są bardzo pielęgnowane w rodzinach, przekazywane z pokolenia na pokolenie, z dziada na pradziada. Są magiczne, mają swoją symbolikę i przesądy, w które do dziś się wierzy.

Pierwszą z tradycji jest pieczenie świątecznych pierników, wykonywanie ozdób choinkowych oraz wysyłanie kart świątecznych z życzeniami do bliskich nam osób. Podczas, gdy trwa Adwent, 6 grudnia w Polsce obchodzimy imieniny św. Mikołaja. Dzieci są obdarowywane małymi upominkami, które wkładane są pod poduszkę lub w kapcie.

Choinka – symbolizuje “drzewo życia”. Już od samego rana strojona jest w piękne ozdoby, a pod nią kładzione są prezenty, które są symbolem dobroci. Przypominają o pierwszych pasterskich darach.

Pierwsza gwiazdka – z niecierpliwością jest wyszukiwana na niebie szczególnie przez dzieci, nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej niosącej narodziny Jezusa. Tuż po pierwszej gwiazdce całymi rodzinami zasiadamy do stołu.

Kolację wigilijną zaczyna się od czytania fragmentu Ewangelii według Św. Łukasza lub Mateusza o narodzinach Jezusa przez najstarszą osobę.

Łamanie się opłatkiem – to najbardziej rozpowszechniony zwyczaj świąteczny nie tylko w Polsce ,lecz na całym świecie. Dzielenia się opłatkiem ma za zadanie zbliżyć ludzi.

Wolne miejsce przy stole – jest powszechnie praktykowane. Zgodnie z tą tradycją przy wigilijnym stole należało postawić jedno wolne miejsce dla niezapowiedzianego gościa. To miejsce przy stole przypomina o naszych bliskich, którzy są w niebie, jak również o tych, którzy są wiele kilometrów od domu i nie mogą być z nami w czasie Wigilii.

Na stole, pod białym obrusem znajduje się sianko. Przypomina ono narodzenie się Zbawiciela w nędzy i ubóstwie, z dala od bogactwa i przepychu.

Potrawy wigilijne – ważne jest by były one postne i  było ich dwanaście. Liczba potraw nawiązuje do dwunastu apostołów. Skosztowanie każdej z nich ma zapewnić szczęście całej rodzinie przez rok. Do najbardziej popularnych należą: barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, susz, kluski z makiem, kapusta z grzybami oraz smażony karp.

Wspólne radosne śpiewanie kolęd jest bardzo ważnym i  przyjemnym elementem Wigilii. Najstarszą kolędą jest ”Cicha Noc”, którą przetłumaczono na 178 języków. W niektórych regionach Polski chodzą kolędnicy, którzy składają życzenia bożonarodzeniowe i śpiewają kolędy.

Pasterka – jest ostatnim etapem Wigilijnej kolacji. Równo o godzinie zerowej w kościołach odprawiane są msze, na które licznie przybywają całe rodziny, by radować się narodzeniem Pana. Pasterka symbolizuje przybycie do Betlejem pasterzy i złożenie hołdu nowo narodzonemu Mesjaszowi.

TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W POLSCE

| Bez kategorii | 0 Comments
About The Author
- Cześć, jestem Natalia. Jestem uczennicą klasy III gimnazjum. Możecie mnie znaleźć na portalach juniormedia.pl oraz YoungFace.tv. Piszę artykuły na wiele tematów, które są dla mnie ciekawe. Zapraszam do przeczytania moich prac!

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>