Triduum Paschalne- chronologia Wielkiego Tygodnia

Wielki tydzień rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, obejmuje czas do wieczora Wielkiego Czwartku, a następnie kończy się Triduum Paschalnym.

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym obchodzi się pamiątkę męki śmierci i  zmartwychwstania Chrystusa – wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu święci się palmy i organizuje procesje. Wszystkie Msze Święte odprawia się w taki sposób, aby przypominały uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W obrzędach, takich jak święcenie palm, używa się czerwonego koloru szat liturgicznych.

Triduum Paschalne

Wielki Czwartek – we wszystkich Kościołach(z nielicznymi przypadkami) można w tym dniu odprawić tylko jedną Mszę Świętą w godzinach wieczornych. Jest to tzw. ,,Msza Wieczerzy Pańskiej’’. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne, na które składa się Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela  Zmartwychwstania.  Najstarszy dokument opisujący Liturgię Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie z czwartego wieku mówi o dwóch Mszach Świętych w Wielki Czwartek. Odprawia się je w Kościołach Katedralnych. Rano biskup koncelebruje, razem ze wszystkimi kapłanami z całej diecezji uroczystą Mszę z poświęceniem Krzyżma i oleju chorych.

W Wielki Czwartek obchodzimy święto kapłanów, ponieważ w tym dniu, w czasie Ostatniej Wieczerzy został ustanowiony sakrament kapłaństwa oraz sakrament Eucharystii.

Wielki Piątek- w tym dniu Liturgia zaprasza wiernych do rozważania biblijnego opisu męki Pańskiej, a następnie adoracji i uczczenia Krzyża Świętego. Po liturgii eucharystycznej ciało Chrystusa przenosi się do Grobu Pańskiego. Obowiązuje wówczas post ścisły, a więc nie tylko jakościowy, lecz także ilościowy.

Wielka Sobota- w jej czasie nie odprawia się Mszy, czy też innych nabożeństw. Wierni nawiedzają wówczas Grób Pański i czuwają na modlitwie. W tym dniu święci się także pokarmy. Polacy przynoszą do kościoła pięknie przystrojone koszyczki z owym pożywieniem, nie powinno zabraknąć  w nich również baranka. Każdy pokarm ma swoje znaczenie, przykładowo jajka symbolizują nowe życie Zmartwychwstałego Pana, a chrzan stanowi znak męki Chrystusa.

Niedziela Wielkanocna- rozpoczyna się Wigilią Paschalną, czyli Mszą św. na cześć Zmartwychwstania Pana.

Wigilia Paschalna- jest to Msza sprawowana w sobotę wieczorem lub w nocy. Stanowi pamiątkę  Wielkiej Nocy, najważniejszego wydarzenia w dziejach ludzkości. Dokonało się wtedy przejście ze śmierci do nowego życia przez Zmartwychwstanie. Uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania i wezwania wszystkich wiernych do udziału w tryumfie Pana Jezusa jest Procesja Rezurekcyjna. Obchód wigilii Paschalnej składa się z czterech części; Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej.

Jak wykorzystać Wielki Tydzień?

Wielki Post jest czasem przemyśleń, poprawy swojego życia. W czasie Wielkiego Tygodnia należy skupić się natomiast na głębokich przeżyciach i zrozumieniu, które pozwolą nam odkryć sens życia, odzyskać nadzieję i wiarę.

        Katarzyna Żach.

Triduum Paschalne- chronologia Wielkiego Tygodnia

| Nasze Sprawy | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>