Nękanie w szkole-kiedy przyjdzie temu koniec?


Wiem że walczymy z tym problemem od kiedy jesteśmy, jednak dzieci we współczesnym świecie coraz bardziej odczuwają gnębienie ze strony rówieśników. Postanowiłam ponownie poruszyć ten temat.

Jesteśmy podzielone na kategorie lepszych i gorszych. Przez co?

Przez to, że mamy różne poglądy na pewne rzeczy, inny gust w ubraniach i muzyce, pochodzimy z różnych rodzin. Przez to, że ktoś jest zbyt wrażliwy lub ma silny charakter, jest w czymś bardzo dobry albo czegoś nie umie.
Dlatego, że jakoś się odróżniamy od “standardów”, trafiamy do grupy nielubianych osób przez “świtę” klasy. Takie niewinne na pierwszy rzut oka małe uszczypliwości, przykre komentarze, głupie czyny doprowadzają do depresji. Czasem od samego spojrzenia już robi się źle, ale przecież nie zabronisz się patrzeć. “Nie trzeba pistoletu by zabić, wystarczy odpowiednio dobrać słowa”- ból nie musi być fizyczny…
Jak reagują ludzie, którzy na to patrzą?
Łatwiej udawać, że nic nie widzisz i nie słyszysz, przechodzić obok krzywdy innych. Strach przed wyśmiewaniem robi swoje i zamiast tego ,by pomóc stajemy się obojętne – właśnie tak zachowują się dzieci..
A co na to nauczyciele?
Przykro o tym mówić, ale najczęściej nauczyciele nie zwracają uwagę na takie przemocy. Kiedy idziesz smutna korytarzem lub siedzisz we łzach na lekcjach, nikt tego nie zauważy.  Udzielają się wtedy, gdy dochodzi do przemocy fizycznej, albo ktoś nie wytrzymuje i wprost prosi o pomóc. Przecież kłócić się o wygląd uczniów, o przestrzeganie regulaminu szkolnego jest łatwiej i potrzebuje mniej czasu.
“Całe życie walka, a na końcu trumna…”
Szkoła, to ostatnie miejsce, gdzie chcemy przebywać, częściej wolimy zostać się w domu, nie chcemy jechać na wycieczki z klasą. Odczuwamy presje przez kilka osób, ale ona jest tak mocna, że zabiera wszelkie siły. Przez to, że ktoś podnosi samoocenę kosztem innych,nie chce się nic. Odbija się to na skupieniu, nauce i wielu innych rzeczach. Zamiast tego, by cieszyć się życiem ,w głowie układa się plan. Plan, jak pozbyć się cierpienia ,żalu i smutku i przynieść karę i konsekwencje, albo chociaż wywołać wyrzuty sumienia…

Wszyscy jesteśmy ludźmi, więc w czym jesteśmy gorsi? Wszyscy czasem potrzebujemy pomocy. Zacznijmy odnosić się do innych tak, jak chcemy by odnosili się do nas!!!

Nękanie w szkole-kiedy przyjdzie temu koniec?

| Nasze Sprawy | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>