Czy cierpienie nas uszlachetnia?

W dzisiejszym świecie z cierpieniem mamy do czynienia na każdym kroku. Ból, który trzymamy w sobie, często staje się lekcją na całe życie. A więc w pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że cierpienie uszlachetnia.

Pierwszym przykładem cierpienia jest śmierć bliskiej nam osoby. Często za jej stratę obwiniamy samych siebie i zadajemy sobie kluczowe pytanie, dlaczego akurat nas to spotkało. W głębi duszy bardzo dotknęła nas ta sytuacja, nie potrafimy normalnie funkcjonować i tym sposobem często popadamy w depresję. Lecz z czasem przyzwyczajamy się do tego uczucia, staramy się czynić więcej dobra dla innych na ziemi, aby ktoś, kto patrzy na nas z góry, czuł, że miał przy sobie wspaniałego człowieka. Doskonałym przykładem są “Treny” Jana Kochanowskiego, w których poeta opisuje swój ból i rozpacz po zmarłej córeczce Urszulce będącej jego oczkiem w głowie.

Kolejnym argumentem jest np. nasza własna choroba, z którą zmagamy się od kilku lub może kilkunasty lat. Człowiek, który sam doświadcza cierpienia, staje się silniejszy psychicznie i uszlachetnia swój charakter poprzez szacunek do życia. Tą sytuację odzwierciedla utwór Erica Emmanuela Schmitta pt. “Oskar i pani Róża”. Chłopiec, który,  był chory na białaczkę, na początku nie wierzył w to, że ma jakieś szanse na życie, lecz na jego drodze pojawiła się niesamowita wolontariuszka, która pokazała mu, jaki świat jest piękny. Dopiero wtedy Oskar nabrał chęci do życia. Ciesząc się każdym kolejnym dniem, jakby był ostatnim.

Jak wynika z przedstawionych wyżej argumentów-cierpienie uszlachetnia człowieka. Często nie zdajemy sobie sprawy i nie doceniamy tego, co mamy. Dopiero gdy coś stracimy, doceniamy jego wartość i bardzo cierpimy. Jednak to, co trzymamy w głębi duszy, uszlachetnia nas i daje lekcję na przyszłość.

Czy cierpienie nas uszlachetnia?

| Nasze Sprawy | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>