#zostańwdomu

Jak nie dać się koronawirusowi?


Niestety koronawirus dotarł już do Polski, na dzień dzisiejszy potwierdzono już ponad 220 zachorowań, przy czym liczba ta stale rośnie. Wirus ten pojawił się w chińskim miasteczku Wuhan pod koniec 2019. Zdecydowanie najwięcej zakażonych pacjentów nadal znajduje się w Chinach, chociaż wirus rozprzestrzenia się także w zastraszającym tempie w Europie, w tym także w Polsce.
Choroba ta jest wywołana przez wirus SARS-CoV-2. Najczęściej objawia się ona gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach kończy się śmiercią. U osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby. Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania, a nawet mówienia.

JAK ZAPOBIEGAĆ ZAKAŻENIU?
• często myj ręce!
• kiedy kaszlesz i kichasz zakrywaj usta i nos!
• zachowaj co najmniej 1 metr odległości od innych!
• jeżeli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno – zakaźnego!

Zgodnie z rozporządzeniami Rządu w czasie pandemii koronawirusa zawieszono działalność szkół i przedszkoli. Jednak musimy pamiętać, że nie są to ferie, podczas których możemy wychodzić i spotykać się ze znajomymi. W tym czasie wszyscy, którzy mają taką możliwość, powinni zostać w domu. Dużą popularnością cieszy się akcja na portalach społecznościowych, która nosi nazwę #zostańwdomu. Wiele sławnych osób pokazuje, w jaki sposób spędza czas kwarantanny. Można w tym czasie poczytać książkę, odrobić lekcje i pograć w gry komputerowe. To wspaniała okazja, żeby pobyć po prostu z rodziną. Chociaż nie jesteśmy jeszcze dorośli, to powinniśmy zachować się odpowiedzialnie i pozostać w domu, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Bądź jak Kevin i #zostańwdomu.

Wiktoria Zachura

#zostańwdomu

| Wydarzenia | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>