Wielkanoc- jak ważne to święto?

Wielkanoc jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich. Stanowi on upamiętnienie Śmierci Krzyżowej i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Chrześcijanie przygotowują się do godnego świętowania powstania z grobu przez 40 dni Wielkiego Postu.

Tydzień poprzedzający Wielkanoc nazwano Wielkim Tygodniem. Wielki Czwartek przypomina wyznawcom o Ostatniej Wieczerzy Chrystusa, natomiast w Wielki Piątek wspomina się Mękę i Śmierć Jezusa. Z kolei w Wielką Sobotę wierni adorują Najświętszy Sakrament i przeżywają żałobę po śmierci Syna Bożego. W Wielką Sobotę idziemy do kościoła, żeby poświęcić koszyczek, w którym znajdują się: chleb, kiełbaska, chrzan, pieprz i ciasta świąteczne.

Śmigus-dyngus to zwyczaj ludowy, który ma swoje korzenie w dawnych czasach, kiedy to tego właśnie dnia gospodarze o świcie wychodzili w pola i kropili je wodą święconą, żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Miało to zapewnić urodzaj i uchronić plony przed gradobiciem.

Wśród tradycji wielkanocnych znaleźć można zdobienie i malowanie jajek, zwanych pisankami. Zwykle robią to dzieci, chociaż zdarza się, że czasami pomagają im starsze osoby.

Bardzo lubię Wielkanoc, ponieważ jest to święto przepełnione radością, miłością i nadzieją. Niestety w tym roku, z racji tego, że należy zostać w domu, będziemy je celebrować w mniejszym gronie. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku ten szczególny dzień będę świętowała z całą moją rodziną.

Wiktoria Zachura

Wielkanoc- jak ważne to święto?

| Wydarzenia | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>