Wielkanoc 2020 inna niż wszystkie

Początkowo świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego trwało cały tydzień, zaś od końca XI w. obchody te ograniczono do trzech dni, by ostatecznie zarządzenie papieskie z 2. połowy XVIII w. skróciło je do dwóch dni, co trwa do czasów współczesnych.

W dniach 12-13 kwietnia katolicy na całym świecie będą obchodzić Wielkanoc inną niż wszystkie. Przeżywanie Męki i Zmartwychwstania Chrystusa będzie w tym roku przebiegało w innych okolicznościach niż w minionych latach. Znane obrzędy i Msze będą odbywały się inaczej.  Zamiast mszy i uroczystości z udziałem setek osób, Episkopat rekomenduje przeżywanie Triduum Paschalnego w domach.

Zgodnie z tradycją w Wielki Czwartek do tej pory odbywała się jedna Msza Święta. Z powodu pandemii Konferencja Episkopatu Polski informuje, że można zezwolić na odprawienie drugiej mszy w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub porannych. W Wielki Czwartek, pominięto obrzęd obmycia nóg.

W Wielki Piątek nie będzie możliwa tradycyjna Adoracja Świętego Sakramentu, lecz nie zostanie ona pominięta. Episkopat podkreśla, że może być ona „okazją dla wiernych do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej”.

Nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Zamiast tego Episkopat rekomenduje „obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym„.

We wszystkie dni w Liturgii uczestniczy fizycznie tylko wąskie grono osób. Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej.  Cały świat znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji.

W związku ze stanem epidemii mamy ograniczenia liczby wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych. Nasze rodziny stają się coraz bardziej domowymi Kościołami.

Kinga Staniaszek

Wielkanoc 2020 inna niż wszystkie

| Wydarzenia | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>