Św. Jan Paweł II- kto to taki?

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę śmierci Jana Pawła II. Papież z dalekiego kraju zmarł 2 kwietnia w 2005 roku w Watykanie. Miał bardzo ciekawe życie, to nie jest tak, że jeśli się zostaje papieżem, całe życie się modli. Opowiem kilka słów o nim. 

Mały Karolek

Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 w Wadowicach. Był drugim synem Karola i Emilii Wojtyły. Ojciec był żołnierzem i tylko z jego pieniędzy utrzymywała się rodzina, matka pracowała, jako szwaczka, ale nie zarabiała za to pieniędzy. Karol już w szkole był bardzo pobożny, ale bardzo lubił literaturę, teatr i piłkę nożną. 

Czas studiów

Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum. 14 maja 1938 roku Karol zakończył naukę w gimnazjum, otrzymując świadectwo ze stopniem celującym. Postanowił studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim i nawet mimo nauki nie porzucił swojej pasji, co do piłki. Grał nawet w Cracovii. W 1941 roku po długiej chorobie zmarł jego ojciec, więc Karol pozostał sam. Wcześniej stracił matkę, siostrę Olgę i brata Edmunda, który zmarł na płonicę (szkarlatynę). Napad nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę uniemożliwił Karolowi dalsze studiowanie. 

Pierwsze drogi do kapłaństwa

Rok po wojnie, w 1946 przyszły papież przyjął odpowiednie święcenia i wreszcie odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą. Jeszcze w tym samym roku Karol wyjechał do Rzymu, aby kontynuować naukę, tym samym uzyskując tytuł doktora. W wieku 38 lat został biskupem, a 5 lat później arcybiskupem krakowskim. Mimo wielu obowiązków przyszły papież chętnie podróżował ze studentami. Niestety, Karola śledzili agenci UB, dlatego, aby ich zmylić ,zdejmował sutannę podczas rejsu oraz młodzież płynąca z nim nazywała go „wujkiem”.

Kto na papieża?

W 1978 roku odbyło się kolejne konklawe. Głową Kościoła został ogłoszony Karol Wojtyła, który przybrał imię Jan Paweł II. Wybór ten stanowił na dużą skalę sensacje, ponieważ Jan Paweł II był pierwszym od lat papieżem, który nie pochodził z Włoch. Podczas pierwszego przemówienia nazwał siebie „papieżem z dalekiego kraju”. Tak rozpoczął się 27-letni pontyfikat tego papieża.

Papież pielgrzym

Jan Paweł II odwiedził do tej chwili wszystkie kontynenty, a do Polski pielgrzymował aż 8 razy. Jednak pierwszą w życiu pielgrzymkę Jan Paweł II odbył do Ameryki Północnej, odwiedzając m. in. Meksyk. W Afryce był bardzo hucznie witany, a pielgrzymując do Australii w 1986, przebył wówczas wystarczającą odległość, by okrążyć całą Ziemię.

Mam nadzieję, że artykuł się podobał. Ja również mam w domu „Kronikę Jana Pawła II”, którą dostałem z okazji Pierwszej Komunii. Bardzo mi się podoba. Polecam ją przeczytać, ponieważ papież miał bardzo interesujące życie. 

Jakub Dziewulski

Św. Jan Paweł II- kto to taki?

About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>